Terminale płatnicze na przestrzeni ostatnich lat stały się bardzo popularne na świecie. Większość z nas kupujących za swoje zakupy płaci dziś bezgotówkowo. Zalet jest wiele, przede wszystkim oszczędzamy czas i nie musimy się martwić czy pod ręką mamy dostępny bankomat oraz ile będzie wynosiła prowizja za pobraną kwotę. Terminal stał się dla nas na tyle wygodny, że dziwi nas fakt, jeśli w danym sklepie go po prostu nie ma.
Czym jest i jak działa terminal płatniczy?
Terminal płatniczy to nic innego jak mikrokomputer, który jest zaopatrzony w klawiaturę do wpisania nr PIN bądź czytnik transakcji zbliżeniowych. Kiedyś nikt by nie przypuszczał, że taką małą maszyną będziemy w stanie zapłacić za wszystkie usługi. Dziś nikogo już nie dziwi, że narzędzie tego typu będzie potrafiło przyjąć od nas daną płatność. Jeżeli prowadzimy własną działalność gospodarczą powinniśmy zakupić dla naszych klientów takie urządzenie. Do wykonania danej płatności niezbędne jest połączenie internetowe. Wiadomość o przyjęciu naszej płatności zostaje przekierowana do naszego banku, po szybkiej weryfikacji na ekranie pojawia się informacja, czy transakcja została przyjęta i czy posiadamy wystarczającą ilość środków na swoim koncie, jeżeli tak, dostajemy informację o potwierdzeniu operacji. Nie ma znaczenia czy transakcja została odrzucona czy przyjęta, za każdym razem urządzenie drukuje paragon- jeden dla sprzedawcy, drugi dla nas. Dzisiaj terminal realizuje także płatności zbliżeniowe, co jest niezwykle szybkim rozwiązaniem, szczególnie dla osób, które cenią swój czas.
Jaki model wybrać?
W tym przypadku należy skupić się na kilku czynnikach w wyborze terminala:
- Jakie opłaty będziemy ponosić za dzierżawę urządzenia.
- Czy jest możliwość zakupu terminala i jaki wiąże się z tym koszt.
- Czy terminal ma możliwość płatności zbliżeniowo oraz telefonem
- Ile wynosi prowizja od transakcji
- Na jaki czas jest przyznana gwarancja oraz serwis urządzenia
Funkcjonalność terminali płatniczych jest dzisiaj na tyle powszechna, że coraz więcej osób korzysta właśnie z takiej formy płatności i to nie tylko w dużych sklepach, ale także w lokalnych przedsiębiorstwach.